Stále více lidí se v dnešní době zabývá myšlenkou podle jakých kritérií vybrat dodavatele tepelného čerpadla pro svůj dům. Ve snaze vybrat to nejlepší tepelné čerpadlo se velmi často lidé uchylují k výběru podle kritérií, která z našeho pohledu jsou velmi málo podstatná. Naopak velmi důležité okolnosti se při výběru opomíjí a důsledky bývají velmi často pro uživatele velkou komplikací.

Jak tedy při výběru tepelného čerpadla postupovat? První co by mělo být jako zdravý základ pro volbu další vaší cesty, jsou reference. A to nejen reference na výrobce tepelného čerpadla, ale i na instalační firmu, která by měla zařízení instalovat. Je třeba si uvědomit, že výrobce udává základní kvaltu zařízení a instalační firma svojí prací kvalitu buď podtrhne, nebo naopak znehodnotí. Dále nesmírně důležité je, aby instalační firma byla v dosahu. My, jako firma MISTR TOPIČ, jsme velmi často oslovováni jakožto instalační firma čerpadel NIBE, abychom provedli servis tepelného čerpadla instalovaného u nás v okolí Mladé Boleslavi, které instalovala firma třeba z jižních Čech. Je třeba si uvědomit, že i záruční servis by měla řešit instalační firma a je mnoho důvodů, proč je servis v tomto případě velmi špatně dosažitelný. A pocit nákupu tepelné čerpadla o něco levněji se může proměnit v noční můru. Velmi často se tak děje.

Mnohdy mají lidé i několik nabídek, kde hlavním kritériem jsou technické parametry, cena atd. Jen podotýkám, že mnohokrát nám na stole leží nabídky od čtyřech různých konkurenčních firem nabízející kvalitní značku. Přičemž jedna z nich je z Pardubic a druhá třeba z Jindřichova Hradce. Nejen že se lidé často obírají o čas porovnáváním různých parametrů u osvědčených značek, ale ve finále si ublíží výběrem dodavatele z velké dálky, na což narazí při potřebě prvního servisního zásahu.

Proto velmi doporučujeme při volbě vašeho tepelného čerpadla posuzovat tato kritéria chronologicky tak, jak jsou níže uvedena:

  1. Reference na výrobek
  2. Reference na instalační firmu
  3. Dosažitelnost instalační firmy – vzdálenost sídla firmy a místa instalace (servis)
  4. Dosažitelnost výrobce – pokud má v blízkosti instalace sídlo i zástupce výrobce, je zajištěna vysoká operativa při řešení technických problémů, se kterými si neporadí instalační firma.
  5. Cena zařízení – musí být odpovídající kvalitě zařízení a kvalitě instalace. Nižší cena velmi často bývá známkou kvality instalace nebo i vlastního výrobku.
  6. Technické parametry – jsou velmi často udávány různými institucemi a za různých podmínek. Největší zárukou je pro uživatele zavedenost a osvědčenost značky.

Vím, že má doporučení vychází z letité praxe a mohou být a třeba i budou inspirací při výběru právě vašeho tepelného čerpadla. A to nejenom u nás, u firmy MISTR TOPIČ, ale i u kterékoliv jiné dodavatelské firmy, kterou se chystáte oslovit.

Vít Brodský, jednatel spol. MISTR TOPIČ s.r.o.

Pin It on Pinterest